Żyjemy w czasach, kiedy jednym z największych zagrożeń jest problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży. 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat piło już alkohol. Ponad 30 proc. nastolatków doświadczyło stanu upojenia. To niestety często wina nas – dorosłych, którzy nieświadomie dają ciche przyzwolenie na niewinne spróbowanie alkoholu lub papierosów w swojej obecności. Problem dotyczy 85 proc. badanych dzieci w wieku 10-12 lat, którzy po raz pierwszy spróbowały alkoholu w domu, w obecności rodziców. Uzależnienie to zaburzenie zdrowia, stan psychologicznej albo psychicznej i fizycznej zależności od psychoaktywnego środka chemicznego lub czynności. Przejawia się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania substancji, bądź wykonywaniem danej czynności. Uzależnienie to przewlekła chorobę mózgu, która zakłóca powiązania między emocjami, myśleniem i zachowaniem u chorego. Młodzież sięga po różnego rodzaju używki zazwyczaj dlatego, że: robią to ich znajomi, co daje poczucie przynależności do grupy, szukają nowych wrażeń, dodaje im to złudne poczucie pewności siebie, szukają rozluźnienia, chcą uciec przed problemami lub chcą się poczuć niezależne i dorosłe. Dlatego tak ważna jest rozmowa i uważność na problemy i zachowania dziecka zanim dziecko sięgnie po używki.
Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma problem z uzależnieniem?
Poniższy tekst przygotowany na podstawie materiałów dr n. med. Lidii Popek Konsultant Wojewódzkiej w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dla województwa mazowieckiego oraz lek. Mateusza Dankowskiego.
💊 Uzależnienie chemiczne
Uzależnienie charakteryzujące się przyjmowaniem substancji psychoaktywnych zawierających związki chemiczne, które działają na wpływają na pracę mózgu wywołując zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania. Należą do nich: alkohol, nikotyna, narkotyki, dopalacze, leki oraz trucizny. Substancje te prowadzą do uzależnienia – nie tylko na tle psychicznym, ale także fizjologicznym. Problematyka zaburzeń związanych ze stosowaniem substancji psychoaktywnych jest skomplikowana. Wśród czynników, które predysponują do uzależnienia możemy doszukiwać się czynników biologicznych, uwarunkowań osobowościowych, mechanizmów psychologicznych, czynników środowiskowych, jak i efektu farmakologicznego oraz toksycznego działania związku chemicznego. Należy pamiętać, że u dzieci i młodzieży w przeciwieństwie do dorosłych odmienna jest tolerancja układu nerwowego na działania substancji psychoaktywnych w wieku rozwojowym. Niekorzystna dla rokowania jest zmniejszona wrażliwość na efekty działania alkoholu i innych substancji u osób dojrzewających, a symptomy somatyczne i psychiczne mają różne nasilenie w zależności od etapu uzależnienia się. W przypadku substancji psychoaktywnych pogłębiające się uzależnienie prowadzi do powstania zaburzeń psychicznych i niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych.
PAMIĘTAJ, ŻE:
- Niektóre zaburzenia psychiczne w tym ADHD zwiększają ryzyko uzależnień
- Leki na ADHD stosowane zgodnie ze wskazaniami nie powodują uzależnienia, a wręcz przeciwnie – zmniejszają ryzyko sięgnięcia po substancje psychoaktywne.
💻 Uzależnienia behawioralne
Uzależnienia charakteryzują się silną potrzebą powtarzania danej czynności, a wykonywanie jej stymuluje uczucie napięcia oraz samopoczucia. W przypadku uzależnień behawioralnych u dzieci i młodzieży, należy zwrócić uwagę na symptomy tj.:
- czynności, które szybko stają się nawykowe oraz absorbują myśli i uwagę dziecka;
- czynności, które wykonywane są regularnie oraz coraz częściej i dłużej;
- zachowanie mające na celu regulację nastroju;
- nałogowe zachowania wywołujące konsekwencje zdrowotne, rozwojowe oraz w obszarze pełnionych przez dziecko ról społecznych dziecka i ucznia;
- trudności w zaprzestaniu wykonywania danej czynności trwale i całkowicie.
Do uzależnień behawioralnych należą m.in.: hazard, nowoczesne technologie, internet, telewizja, nałogowe ćwiczenia, zakupoholizm, seks oraz jedzenie.
Gdzie szukać wsparcia?
Pamiętaj, że leczenie jest bezpłatne i nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać z różnej formy pomocy: rozmowy przez telefon, anonimowego chatu, czy poradni specjalistycznej. W placówkach czeka profesjonalna kadra specjalistów: psychiatrów, psychologów, terapeutów i personel medyczny, która oferuje niezbędną pomoc i wsparcie.
- Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży - wykaz jednostek na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia;
- Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom;
- Uzależnienia Behawioralne;
- Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
- Efektywna Profilaktyka;
- Poradnia narkotykowa online.
Zadzwoń
Po drugiej stronie czekają ludzie, którzy chcą pomóc i porozmawiać o wszystkim, a nie oceniać! Zadzwoń, a dowiesz się co robić, jak się zachować w danej sytuacji i gdzie znaleźć konkretne wsparcie.
Poniższy artykuł pochodzi ze strony www.gov.pl
Film promujący kampanię:
https://youtu.be/xs_UGSI6Dn4https://youtu.be/xs_UGSI6Dn4