W tym roku zespół Limbos zabrał nas na spotkanie pt. „Polskie tematy muzyczne”, podczas którego nie zabrakło klasyki. Usłyszeliśmy między innymi mazura S. Moniuszki oraz walca a-moll F. Chopina. Zespól dokonał także przeglądu twórczości muzyków polskich i tu usłyszeliśmy „Tango Milonga” oraz „Już nie zapomnisz mnie”. Następnie uczniowie mogli włączyć się do zabawy śpiewając znane i lubiane utwory polskiej muzyki rozrywkowej. Usłyszeliśmy utwory Sanah „Ale jazz”, „Ostatnia nadzieja” oraz Dawida Kwiatkowskiego „Proste”. Po występie wokalista oraz cały zespół nagrodzeni zostali gromkimi brawami przez zadowolonych słuchaczy.
Koncert zespołu Limbos
Terapia ręki w zerówce
Terapia ręki odgrywa istotną rolę w kontekście wspierania dziecka w rozwoju. Obserwacje wszelkich nieprawidłowości na wczesnym etapie dają szansę na możliwość zapobiegania głębszym zaburzeniom i utrwalaniu złych nawyków.
W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci ma problemy w obrębie motoryki. Terapia ręki to zbiór różnorodnych oddziaływań, których celem jest usprawnianie motoryki małej, czyli ruchów palców, dłoni, ręki, tak aby w okresie szkolnym dziecko mogło swobodnie i zgodnie z programem wykonywać różne czynności szkolne m.in. pisanie. Nadrzędnym celem terapii jest dążenie do osiągnięcia pełnej samodzielności w zakresie podstawowych czynności życia codziennego.
Terapia ręki ma na celu:
- równoważenie napięcia mięśniowego,
- poprawę stabilizacji centralnej,
- dostarczanie wrażeń dotykowych i poznawanie przez dziecko różnych kształtów i struktur materiałów oraz ich rozróżniania,
- doskonalenie koordynacji obustronnej,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- doskonalenie umiejętności przekraczania linii środkowej ciała,
- doskonalenie umiejętności wykonywania ruchów wyizolowanych,
- usprawnianie motoryki małej.
Zerówka swoją przygodę z terapią ręki rozpoczęła już w pierwszych dniach roku szkolnego. We wrześniu skupiliśmy się na wyrobieniu prawidłowego nawyku siadania przy stoliku i na dywanie. Codziennie wykonujemy ćwiczenia motoryki dużej podczas ćwiczeń porannych. Co raz lepiej wychodzi nam trzymanie narzędzia pisarskiego. Wiele radości sprawiło nam ćwiczenie motoryki małej (ruchy nadgarstka, przedramienia i palców dłoni) podczas robienia surówki i prac plastycznych. Bardzo często podczas zabawy swobodnej wybieramy zabawy i gry, które pomagają nam rozwijać naszą motorykę małą.
Renata Rosa
Wychowawca zerówkiTerapeuta Ręki I i II stopnia
24
Akcja edukacyjna „Widoczni w drodze do szkoły”
W dniu 22 września odbyła się akcja edukacyjna prowadzona przez policjantów z KPP Wołomin. Zajęcia dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze przeprowadził Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego komisarz Marcin Zdunek, a odbiorcami byli najmłodsi uczniowie naszej szkoły – dzieci z klasy 0. W akcję zaangażowały się także władze gminne z panem burmistrzem Pawłem Bednarczykiem na czele.
Komisarz Zdunek poprowadził z uczniami spotkanie, w którym przekazał podstawową wiedzę o prawidłowym poruszaniu się po drodze oraz poza nią. Uświadomił też uczestnikom, iż odblaski są niezbędnym wyposażeniem każdego pieszego. Po teoretycznym omówieniu zasad poruszania się po drodze nadszedł też czas na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Dzieci wraz z wychowawcą klasy 0 Renatą Rosą oraz panią dyrektor Eweliną Wojtyrą udały się na najbliższe przejście dla pieszych, gdzie mogły przećwiczyć prawidłowe poruszanie się po pasach. Nad bezpiecznym przebiegiem akcji czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Wołominie. Na zakończenie pan burmistrz wręczył wszystkim uczestnikom opaski odblaskowe. Akcja bardzo spodobała się najmłodszym uczniom naszej szkoły i z pewnością zasady, które poznali zapamiętają i wykorzystają je w praktyce.
6
Udany występ biegaczy
W piątek (16 września), w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu odbyły się rejonowe biegi przełajowe. Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, wystartowali w nich uczniowie naszej szkoły. Nasza reprezentacja składała się z 27 zawodników z klas 4- 8. Występ należy uznać za bardzo udany, ponieważ aż 24 naszych uczniów uzyskało awans do finału powiatowego, który odbędzie się 21 września w Zielonce. Oto jakie miejsca wywalczyli nasi reprezentanci:
Klasa 4 (rocz. 2012)
Dziewczęta:
3. Wawrzyniak Laura
7. Zych Maja
9. Wójcik Aleksandra
10. Kurek Natalia
Chłopcy:
2. Czerwiński Szymon
5. Sasin Tymoteusz
7. Chajęcki Filip
8. Rosa Piotr
Klasa 5 (rocz. 2011)
9. Piotrowska Amelia
12. Jurkowska Daria
Klasa 6 (rocz.2010)
Dziewczęta:
4. Rojecka Wiktoria
6. Dzięcioł Kamila
10. Wojciechowska Justyna
Chłopcy:
6. Szafran Wojciech
8. Nazaruk Kacper
Klasa 7 (2009)
Dziewczęta:
4. Ołdak Olga
Chłopcy:
3. Rakowski Paweł
6. Komorowski Filip
Klasa 8 (rocz.2008)
Dziewczęta:
3. Ołdak Dominika
8. Mamczak Nikola
12. Szczepanik Jagoda
Chłopcy:
8. Ołdak Bartosz
11. Reda Kacper
W każdej kategorii wiekowej zdobywcy 3 pierwszych miejsc otrzymali medale oraz dyplomy. Gratuluję wszystkim naszym reprezentantom oraz życzę powodzenia w zawodach powiatowych. Gratulacje należą się również nauczycielowi w-f za przygotowanie uczniów.
Piotr Jurkowski
Międzynarodowy Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto obchodzone 15 września w ponad 100 krajach. Celem tego wydarzenia jest odkrywanie własnych talentów i prezentowanie ich przed grupą. Jest to wyjątkowe święto zarówno dla uczniów jak nauczycieli. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stało się dzieło pod tytułem The Dot (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci - Petera H. Reynoldsa. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti. Odkrywając swój talent, zaczęła dostrzegać, że stała się inspiracją dla wielu ludzi, którzy chętnie odwiedzili jej wystawę.
Główna bohaterka zrozumiała, że wyjątkowe talenty drzemią w każdym człowieku.
W naszej szkole International Dot Day obchodziliśmy w klasach 0-III. W tym dniu wychowawcy klas zapoznali uczniów z prezentacją krótkometrażowego filmu na temat książki „The Dot”. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Dodatkowo za pomocą aplikacji QuiverVision wykonaliśmy swoje kropki 3D, stworzyliśmy Drzewo Talentów na szkolnym korytarzu i kolorowe sowy metodą 10 palców. Wiele radości sprawiło nam wspólne wykonanie zdjęć w kropkowej fotobudce. Duże podziękowania należą się uczennicom z klasy VI, które zaprezentowały swoje talenty przed grupą 0 - Gabriela Fiszer, Natalia Komorowska, Wiktoria Rojecka i Zofia Wojtyra.
Dla nas wszystkich był to wspaniały i niezapomniany dzień.
Poniżej link do fotorelacji:
Pedagodzy SpecjalniMonika OleszczukRenata Rosa
Dziewczyny na medal
W dniu 7 września na sztucznym boisku w Jadowie rozegrane zostały mistrzostwa rejonu w piłce nożnej dziewcząt klas 7-8. Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn: Jadów, Urle, Tłuszcz, Jasienica i Stryjki. Rywalizacja toczyła się systemem „każdy z każdym”. Nasze dziewczęta rozpoczęły zawody z przytupem, pokonując zawodniczki z Tłuszcza 5:0. W następnym meczu czekał na nas jeden z faworytów zawodów (obok Jadowa) drużyna z Urli, w której grają dziewczęta trenujące piłkę nożną w klubie Korona Jadów.
Po bardzo zaciętym meczu, nasze zawodniczki odniosły historyczny sukces wygrywając 2:1. Kolejnego rywala, Jasienicę, nasze dziewczęta pokonały 4:0 zapewniając sobie minimum 2 miejsce w turnieju. W meczu o I miejsce musieliśmy jednak uznać wyższość Jadowa, przegrywając 0:2. Ostatecznie nasze dziewczęta zajęły 2 miejsce w rejonie oraz zdobyły miano najlepszej drużyny gminy Tłuszcz. Brawo dziewczyny.
Oto pełny skład naszych medalistek: Ołdak Olga, Ołdak Dominika, Mamczak Nikola, Wojciechowska Justyna, Fiszer Gabriela, Rojecka Wiktoria, Dzięcioł Kamila, Szczepanik Jagoda, Stryjek Maja, Klimek Wanesa.
Opiekunem drużyny był PIOTR JURKOWSKI
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023