W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy Tropiciele rozmawiały o kosmosie i wszystkim, co z nim związane. Tworzyły własny układ słoneczny, który zapamiętali wraz z ciekawostkami dotyczącymi każdej z planet. Wyruszyli również w podróż własnoręcznie wykonaną rakietą kosmiczną .
Tropiciele w kosmosie!
- 67
Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP 3 marca 2011 roku, celem upamiętnienia osób, które po zakończeniu II Wojny Światowej przeciwstawiały sie władzy komunistycznej i sowieckiej okupacji.
Najważniejszym celem, jaki postawili sobie Żołnierze Wyklęci, była obrona Polski przed sowietyzacją.
NIEZŁOMNI
- bestialsko torturowani, skazywani na śmierć w pokazowych procesach, grzebani pod osłoną nocy, w bezimiennych mogiłach…
Harcerze 15 dH im. Janusz Korczaka, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 1 marca br. w dwóch uroczystościach, poświęconych tym Największym Patriotom, którzy dla Ojczyzny poświęcili swoje życie.
W szkole odbył się uroczysty Apel, poświęcony Niezłomnym, w którym w części artystycznej wzięli uczniowie i harcerze.
Była to piękna, wzruszająca uroczystość.
Szczególne podziękowania należą się nauczycielce, Pani Annie Jańczyk, która co roku dba o Pamięć Żołnierzy Wyklętych. To dzięki Niej, w naszej szkole, hasło “Bóg, Honor, Ojczyzna” jest wiecznie żywe.
Harcerze wraz z drużynową serdecznie dziękują, że mogą włączać się w te inicjatywy.
Wieczorem zaś stawiliśmy się wraz z harcerzami 777DH Victoria na uroczystości w Tłuszczu, na którą corocznie jesteśmy zapraszani przez Burmistrza Tłuszcza i zawsze jesteśmy w tym miejscu pamięci. Tutaj, na rogu ulic Głowackiego i Warszawskiej, jesienią 1944 roku NKWD urządziło obóz, przetrzymując ok. 200 członków Polskiego Państwa Podziemnego.
Serdecznie dziękuję wszystkim obecnym harcerzom i ich rodzinom, za oddanie hołdu Niezłomnym.
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych okazała się silniejsza.
Cześć i chwała Bohaterom!
hm. Maria Oleksiak
16
Apel pamięci Żołnierzy Wyklętych
„Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych”.„Żołnierze Wyklęci” – Tak historycy określają żołnierzy podziemia niepodległościowego, wywodzących się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej, walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca.
Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Czwartego Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, dotychczas zapomniani bohaterowie walki o wolność. Byli oni najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Skutecznie zacierana pamięć o nich i ich dokonaniach przez ówczesne władze nadała im taki właśnie przydomek wyklęci, a mimo to niezłomni.
1 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel, którego celem jest kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych (1944-1963), pogłębianie wiedzy o formach i charakterze oporu żołnierzy oraz kształtowanie postaw patriotycznych.
W apelu wzięli udział uczniowie klasy 1, 2, 4, 7 i 8.
Pieśni podczas apelu wykonały uczennice: Pola Sasin klasa 1, Alicja Wojciechowska klasa 1, Gabriela Fiszer klasa 7.
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce hm. Marii Oleksiak oraz harcerzy z 15 dh im. Janusza Korczaka. Wasza obecność i służba pięknie wpisuje się w wychowanie patriotyczne oraz misję naszej szkoły.
A. Jańczyk
8
Blisko telefonu - daleko od dziecka
INFORMACJA DLA RODZICÓW
"BLISKO TELEFONU-DALEKO OD DZIECKA"
Pod hasłem „Blisko telefonu – daleko od dziecka” Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Zwraca ona uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka. Poniżej znajduje się link do materiałów umieszczonych na stronie Fundacji:
oraz
Rekrutacja klasa 1
Zapisy uczniów do kl. I szkoły podstawowej
na rok szkolny 2024/25będą trwały od 1 do 22 marca 2024 r.
Przy zapisie dziecka należy wypełnić
druk dostępny w sekretariacie
lub na stronie internetowej szkoły szkolastryjki.edupage.org
Do szkoły przyjmuje się:
- z urzędu - dzieci zamieszkałe w obwodzie tej szkoły (na pisemne zgłoszenie rodziców);
- na pisemną prośbę rodziców (prawnych opiekunów) dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły, jeśli w danej klasie są wolne miejsca – w tym przypadku należy złożyć również akt urodzenia dziecka oraz dokument z numerem PESEL.
Zapisu nowych dzieci do kl. I można dokonać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 800-1500.
Rekrutacja klasa 0
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego (kl. „0”)
na rok szkolny 2024/25będą trwały od 1 do 28 marca 2024 r.
(dot. dzieci urodzonych w 2018 r.)Przy zapisie dziecka należy wypełnić
druk dostępny w sekretariacie
lub na stronie internetowej szkoły szkolastryjki.edupage.org
Do szkoły przyjmuje się:
- z urzędu - dzieci zamieszkałe w obwodzie tej szkoły (na pisemne zgłoszenie rodziców);
- na pisemną prośbę rodziców (prawnych opiekunów) dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły, jeśli w danej klasie są wolne miejsca – w tym przypadku należy złożyć również akt urodzenia dziecka oraz dokument z numerem PESEL
Zapisu nowych dzieci do kl. „0” można dokonać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godz. 800-1500.
Rekrutacja przedszkole
Zapisy dzieci do Przedszkola Samorządowego w Stryjkach
na rok szkolny 2024/25będą trwały od 1 do 28 marca 2024 r.
(dot. dzieci urodzonych w latach 2019-2021)Przy zapisie dziecka należy wypełnić
druk dostępny w sekretariacie
lub na stronie internetowej szkoły szkolastryjki.edupage.org
Zarzadzenie Burmistrza Nr 0050.14.2024-1Oswiadczenia Przedszkole-praca,rodzina wielodzietna,samotne wychowywanie
Informacje dla Rodziców dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu
- Przedszkole Samorządowe w Stryjkach będzie pracować w godz. 7.00 – 17.00.
- Godziny podstawy programowej przedszkola: 8.00 – 13.00.
- Za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad wymiar czasu podstawy programowej przysługuje 1 pkt. na etapie postępowania rekrutacyjnego.
- Każda godzina pobytu dziecka w przedszkolu inna niż w podstawie programowej (8.00 -13.00) jest dodatkowo płatna 1,30 zł za każdą rozpoczętą godzinę zajęć zgodnie z Uchwałą Nr XXII.456.2023 Rady Miejskiej w Tłuszczu
z dnia 28.06.2023r.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną.
Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie. Depresję można i powinno się leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.
WAŻNE TELEFONY
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01 (czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00)
Zapraszamy do zapoznania się z poniższą ulotką: